baner

W pierwszym roku pozostawiamy najsilniej rosnące latorośle. Wystarczą dwie ale można zostawić na wszelki wypadek trzecią zapasową. Należy pamiętać by zostawić te, które wyrastają po zewnętrznej stronie(chodzi o jak najlepszy przepływ soków). Czynność usuwania latorośli należy wykonać jak najwcześniej. Usuwamy wszystkie inne pąki pojawiające się w późniejszym czasie. Prowadzimy dwie lub trzy latorośle usuwając z nich pędy syleptyczne tak aby uzyskać jak najsilniejsze pędy do dalszego formowania.

W drugim roku pozostawiamy jeden najsilniejszy pęd przycięty na dwa pąki. Pozostałe pędy usuwamy. Jeżeli pęd (łoza) jest na tyle gruby i silny można pominąć tą czynność i przejść do postępowania jak w trzecim roku.

W trzecim roku pozostawiamy jeden pęd przycinając na trzy pąki. Pęd musi być na tyle wyrośnięty by dolny pąk był na wysokości 20 cm od pierwszego drutu (prowadzący). Ważne by jak zawsze był to pęd wyrastający po zewnętrznej stronie.
Wyrastające młode latorośle będą przeznaczone na : a) pęd (łoza) rezerwowy, b) łoza owoconośna przeznaczona do utworzenia ramienia, c) łoza owoconośna w 4 roku przeznaczona do wycięcia. Pozostawiamy ją w przypadku formowania Guyot double (dwuramiennego).

W czwartym roku formujemy już ostateczny wygląd winorośli. Na pędzie a) pozostawiamy dwa oczka (dwie latorośle). Na pędzie b)z którego utworzyliśmy ramię pozostawiamy 4 do 5 latorośli (Jest to uzależnione od siły wzrostu odmiany i owocowania), pozostałe usuwamy jak najwcześniej. Pęd c) został usunięty. W następnych latach usuwamy cały pęd(łozę) b) w miejscu zaznaczenia x).Z łozy a) tworzymy ramie owoconośne wykorzystując do tego pęd a1), pęd a2) przycinamy na dwa pąki.