baner

 

Przedstawiam Państwu w skrócie krok po kroku jak wygląda produkcja sadzonek szczepionych systemem Omega.

Krok 1:
Przygotowania do szczepienia winorośli rozpoczynają się już zimą, kiedy cięte są łozy odmian na podkładkę jak i odmian(szlachetnych) do szczepienia. Łoza jest cięta na odpowiednią długość i preparowana w śr. grzybobójczych.

Sposoby szczepień: A - system Phoenix, B - system Omega

 

Krok 2:
W miesiącu marcu/kwietniu szczepi się podkładkę z oczkami odmian szlachetnych za pomocą maszyny zwanej Omega.

 

 

Krok 3:
Zaszczepione i odpowiednio zabezpieczone mieszaniną wosku i parafiny podkładki z oczkami przechowuje się w chłodni aż do momentu pędzenia.

 

Krok 4:
Pędzenie rozpoczyna się w kwietniu w pomieszczeniu z odpowiednim mikroklimatem cały czas kontrolowanym (wysoka temp i duża wilgotność powietrza).

 

 

Krok 5:
Po kilkunastu dniach rozpoczyna się proces zrastania miejsca szczepienia. Gdy szczepienie zrośnie się i wytworzą się tzw. kalusy proces pędzenia jest zakończony - około 20 dni.

 

Krok 6:
Kiedy minie ryzyko przymrozków zabezpieczone "sadzonki" zostają wysadzone do gruntu w szkółce.

 

Krok 7:
W okresie wegetacyjnym sadzonki w szkółce są pielęgnowane i nawadniane w razie potrzeby.

Krok 8:
W zależności od stopnia zdrewnienia łozy sadzonki wykopywane są od końca października do czasu wystąpienia pierwszych przymrozków.

 

 

Krok 9:
Po wykopaniu sadzonek następuje ich sortowanie. Każda dobra sadzonka jest odpowiednio przycinana i zabezpieczana. Następnie sadzonki pakuje się i składa w chłodni gdzie przebywają aż do wiosny.